Wybierz język:
WYSZUKAJ:

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Z okazji Międzynarodowego Dnia Diagnosty Laboratoryjnego zamieszczamy wywiad z mgr Anną Goliszek , Kierownikiem Wydziału Medyczne Laboratorium Diagnostyczne.

 

Ilona: Aniu, Ile lat pracujesz jako diagnosta laboratoryjny?

Ania: Jako diagnosta laboratoryjny pracuję 22 lata.

Ilona: Gdzie pracujesz?

Ania: Pracuję w RCNT - Wydział Medyczne Laboratorium Diagnostyczne i ŚCO – Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej

Ilona: Jaką masz specjalizację?

Ania: Posiadam specjalizację z laboratoryjnej diagnostyki medycznej

Ilona: Czy zawsze chciałaś pracować w laboratorium?

Ania: Tak, zawsze chciałam pracować w laboratorium. Ponieważ praca w laboratorium wymaga dokładności, skupienia, dobrego zorganizowania oraz samodzielności. Jest to praca, która wymaga stałego podnoszenie kwalifikacji ale daje dużo satysfakcji.

Ilona: Co skłoniło Cię do zrobienia specjalizacji?

Ania: Każdy diagnosta laboratoryjny, podobnie jak lekarze i pielęgniarki ma obowiązek  podnoszenia swoich  kwalifikacji poprzez kursy, wykłady oraz realizację kursów specjalizacyjnych. To było największą motywacją, chęć poszerzenia wiedzy teoretycznej a także na zajęciach praktycznych realizowanych w ramach staży specjalizacyjnych w specjalistycznych laboratoriach. Specjalizacja  trwa średnio 4 lata i kończy się Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym.

Ilona: Czy diagnostą jest się tylko przez 7 h 35 min?

Ania: Czasami zostajemy w pracy ponieważ zdarzają się awarie sprzętu lub trzeba zostać bo tego wymaga  specyfika pracy z danym materiałem biologicznym. Praca ta wymaga również od nas ciągłego podnoszenia kwalifikacji, ponieważ medycyna laboratoryjna to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina medycyny.

Ilona: Czy praca diagnosty jest trudna?

Ania: Myślę, że jeżeli praca daje nam radość i satysfakcję to nie powiemy, ze jest trudna. Jednak myślę, że nie jest to praca dla każdego. Diagnosta powinien być dokładny i skrupulatny, gdyż nawet najmniejsza ludzka pomyłka może zaburzyć wyniki badań. Praca diagnosty laboratoryjnego wiąże się również z koniecznością przestrzegania pewnych zasad moralnych, które reguluje Kodeks Etyki Diagnosty Laboratoryjnego. Diagnosta musi posiadać specjalistyczną wiedzę i umiejętności praktyczne, a także nadążać za nowymi  wytycznymi, poznawać nowoczesne rozwiązania dotyczące sprzętu laboratoryjnego. Praca diagnosty ma często charakter zmianowy/dyżurowy. Bywa niekiedy stresująca, zwłaszcza gdy pacjent wymaga niezwłocznej pomocy, a do jej udzielenia niezbędne są wyniki badań przeprowadzonych na cito. Czyli bywa to często praca pod presją, w stresujących warunkach.

Ilona: Co fascynuje Cię w tym zawodzie?

Ania: W pracy diagnosty łączymy wiedzę medyczną dotyczącą wykonywanych badań laboratoryjnych z wiedzą o nowoczesnych metodach, nowoczesnych rozwiązaniach sprzętowych  wykorzystywanych w diagnostyce. Wyniki badań pozwalają na szybką i dokładną diagnozę chorób, monitorowanie skuteczności leczenia, właśnie to jest najważniejsze, że dostarczamy lekarzowi informację medyczną. Należy pamiętać, że wyniki badań laboratoryjnych interpretuje lekarz.

Ilona: Czy łatwo popaść w rutynę będąc diagnostą?

Ania: Pomimo, że jest to zawód wymagający przestrzegania norm, wytycznych i standardów obowiązujących w laboratorium jest to bardzo ciekawy zawód.

Ilona: Co zaskoczyło Cię najbardziej w pracy jako diagnosty?

Ania: Czasami trzeba być inżynierem serwisowym  w przypadku awarii :)

Ilona: Najtrudniejsza sytuacja w pracy?

Ania: To wszystkie sytuacje stresowe, badania na cito, awaria sprzętu laboratoryjnego.

Ilona: Aniu, bardzo dziękuję za rozmowę i poświęcony czas!

Ania: Również dziękuję!

Fundusze Europejskie - dla rozwoju Polski Wschodniej

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013