Ciekawostki
Niwolumab- szansa dla pacjentów z uprzednio leczonym zaawansowanym rakiem żołądka
Niwolumab obniżyÅ‚ ryzyko zgonu z powodu raka żoÅ‚Ä…dka o 37% w porównaniu do placebo. WspóÅ‚czynnik 12-miesiÄ™cznych przeżyć caÅ‚kowitych wyniósÅ‚ 26.6% wÅ›ród pacjentów leczonych niwolumabem w porównaniu do 10.9% wÅ›ród chorych, którym podawano placebo.
Czytaj więcejPotwierdzono stuprocentową skuteczność szczepionki na Ebolę
W grupie prawie 6 tys. zaszczepionych osób nie odnotowano zakażenia wirusem Ebola, podczas gdy wÅ›ród osób niezaszczepionych doszÅ‚o do 23 zachorowaÅ„. W 2018 roku szczepionka ma być w peÅ‚ni gotowa do użytku.
Czytaj więcejCzy choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?
Choć przyczyny choroby Parkinson nie sÄ… do koÅ„ca poznane, sÄ…dzi siÄ™, że jednÄ… z nich sÄ… czynniki genetyczne. Najnowsze badania opublikowane w czasopismie "Cell' wskazujÄ… jednak, że podÅ‚oże schorzenia może być zupeÅ‚nie inne – dużą rolÄ™ w rozwoju choroby mogÄ… odgrywać bakterie jelitowe.
Czytaj więcejIndukowane pluripotencjalne komórki macierzyste w walce z chorobami serca
Naukowcy z Japonii ogÅ‚osili wyniki badaÅ„ nad nowÄ… metodÄ… wykorzysujÄ…cÄ… komórki macierzyste w leczeniu chorób serca. DziÄ™ki komórkom macierzystym pochodzÄ…cym od jednego dawcy badaczom udaÅ‚o siÄ™ zregenerować uszkodzone serca piÄ™ciu różnych maÅ‚p. Dotychczasowe metody opieraÅ‚y siÄ™ na pozyskiwaniu i namnażaniu komórek tego samego pacjenta, co sprawia, że terapia staje siÄ™ niezwykle kosztowna.
Czytaj więcejHumanina - białko mitochondrialne o niezwykle korzystnym działaniu
Humanina (HN) jest wywodzÄ…cym siÄ™ z mitochondrium peptydem, który bÄ™dÄ…c przedmiotem badaÅ„ wielu grup naukowych, wykazuje istotne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci cytoprotekcyjne i antyapoptotyczne. Posiada ogromny potencjaÅ‚ zarówno w warunkach in vivo, jak i in vitro.
Czytaj więcejZakłócenia w pracy neuronów dopaminowych mogą prowadzić do depresji
Badacze z Krakowa rzucili nowe Å›wiatÅ‚o na mechanizmy powstawania depresji i jej leczenia. Pokazali jak, za pomocÄ… modyfikacji genetycznych, zaburzyć u myszy dziaÅ‚anie neuronów dopaminowych tak, by wywoÅ‚ać zachowania kojarzone z depresjÄ….
Czytaj więcejPolskie odkrycie posłużyło do opracowania leku na raka
Prof. Jacek Jemielity podkreÅ›liÅ‚, że preparat - przeznaczony do leczenia czerniaka, jednego z najgroźniejszych nowotworów skóry - przeszedÅ‚ pomyÅ›lnie pierwszÄ… fazÄ™ badaÅ„ klinicznych.
- Badania kolejnej fazy nad tym Å›rodkiem mogÄ… siÄ™ zakoÅ„czyć za 2-3 lata. Sukces ten sprawiÅ‚, że naszym wynalazkiem zainteresowaÅ‚y siÄ™ firmy farmaceutyczne, które również chcÄ… go wykorzystać do nowych leków przeciwnowotworowych. W przyszÅ‚oÅ›ci dziÄ™ki naszemu osiÄ…gniÄ™ciu może powstać kilka nowej generacji leków - wskazaÅ‚.
Pokaż więcej
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013