Wybierz język:
WYSZUKAJ:

Ciekawostki
2017-02-06

Niwolumab- szansa dla pacjentów z uprzednio leczonym zaawansowanym rakiem żołądka

Niwolumab obniżył ryzyko zgonu z powodu raka żołądka o 37% w porównaniu do placebo. Współczynnik 12-miesięcznych przeżyć całkowitych wyniósł 26.6% wśród pacjentów leczonych niwolumabem w porównaniu do 10.9% wśród chorych, którym podawano placebo. 

Czytaj więcej

2017-01-27

Potwierdzono stuprocentową skuteczność szczepionki na Ebolę

W grupie prawie 6 tys. zaszczepionych osób nie odnotowano zakażenia wirusem Ebola, podczas gdy wśród osób niezaszczepionych doszło do 23 zachorowań. W 2018 roku szczepionka ma być w pełni gotowa do użytku.

Czytaj więcej

2017-01-16

Czy choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Choć przyczyny choroby Parkinson nie są do końca poznane, sądzi się, że jedną z nich są czynniki genetyczne. Najnowsze badania opublikowane w czasopismie "Cell' wskazują jednak, że podłoże schorzenia może być zupełnie inne – dużą rolę w rozwoju choroby mogą odgrywać bakterie jelitowe.

Czytaj więcej

2016-12-29

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste w walce z chorobami serca

Naukowcy z Japonii ogłosili wyniki badań nad nową metodą wykorzysującą komórki macierzyste w leczeniu chorób serca. Dzięki komórkom macierzystym pochodzącym od jednego dawcy badaczom udało się zregenerować uszkodzone serca pięciu różnych małp. Dotychczasowe metody opierały się na pozyskiwaniu i namnażaniu komórek tego samego pacjenta, co sprawia, że terapia staje się niezwykle kosztowna.

Czytaj więcej

2016-12-21

Humanina - białko mitochondrialne o niezwykle korzystnym działaniu

Humanina (HN) jest wywodzącym się z mitochondrium peptydem, który będąc przedmiotem badań wielu grup naukowych, wykazuje istotne właściwości cytoprotekcyjne i antyapoptotyczne. Posiada ogromny potencjał zarówno w warunkach in vivo, jak i in vitro.

Czytaj więcej

2016-12-19

Zakłócenia w pracy neuronów dopaminowych mogą prowadzić do depresji

Badacze z Krakowa rzucili nowe światło na mechanizmy powstawania depresji i jej leczenia. Pokazali jak, za pomocą modyfikacji genetycznych, zaburzyć u myszy działanie neuronów dopaminowych tak, by wywołać zachowania kojarzone z depresją.

Czytaj więcej

2016-11-29

Polskie odkrycie posłużyło do opracowania leku na raka

Prof. Jacek Jemielity podkreślił, że preparat - przeznaczony do leczenia czerniaka, jednego z najgroźniejszych nowotworów skóry - przeszedł pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych.  
- Badania kolejnej fazy nad tym środkiem mogą się zakończyć za 2-3 lata. Sukces ten sprawił, że naszym wynalazkiem zainteresowały się firmy farmaceutyczne, które również chcą go wykorzystać do nowych leków przeciwnowotworowych. W przyszłości dzięki naszemu osiągnięciu może powstać kilka nowej generacji leków - wskazał.

Czytaj więcej

Pokaż więcej
Fundusze Europejskie - dla rozwoju Polski Wschodniej

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013